Budujemy pozytywny obraz szkoły, która pozwala godzić pasję z nauką...

Rozmowa z Panem Wojciechem Zagórnym, Dyrektorem VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie, które współpracuje z Białą Gwiazdą i w którym uczą się młodzi zawodnicy Wawelskich Smoków.


Jakie były początki współpracy szkoły z klubem?

Można powiedzieć, że trwa ona od zawsze, co, jak myślę, wynika z prostego faktu - ze szkoły do klubu jest blisko. Sam pracuję tu od 1989 roku i już wtedy współpraca kwitła. Jest to zasługa człowieka-instytucji, ikony Wisły, osoby obdarzonej niezwykłym darem myślenia o przyszłości klubu i rozwoju młodzieży - Pana Prezesa Ludwika Miętty-Mikołajewicza. Ilekroć szkoła zwróciła się o pomoc do klubu w zakresie organizacji jakichś imprez, Pan Prezes zawsze znalazł rozwiązanie, aby udzielić pomocy, a przy okazji potrafił odcisnąć na nich niezatarte, osobliwe piętno. Z tego względu darzymy Wisłę szacunkiem i chcemy umożliwić wiślackiej młodzieży, która do nas trafia, naukę i przygotowanie do matury na odpowiednim poziomie, gwarantującym przyjęcie na dobre studia. Jesteśmy bardzo zadowoleni z uczących się u nas sportowców. Trzeba dodać, że klub w swoim szkoleniu oprócz dbałości o formę sportową interesuje się również wynikami w nauce i pozostaje w bieżącym kontakcie ze szkołą. Na te dobre relacje pracuje wiele osób, od zawodników począwszy, na trenerach i rodzicach skończywszy. Sam pragnę zapewnić, że chcę tę przyjaźń pielęgnować.

Jakie korzyści czerpie z tej współpracy
VII LO?
Oprócz wzmocnienia sportowej reprezentacji szkoły, ci młodzi ludzie, uczestnicząc normalnie w zajęciach czy to sportowych, czy lekcyjnych, tworzą pozytywną atmosferę wokół sportu. Jest to też dla szkoły honor i prestiż, że mamy zawodników, którzy świetnie grają, a na dodatek dobrze się uczą, co, jak wiemy, nie zawsze idzie ze sobą w parze. Budujemy przez to pozytywny obraz szkoły, która pozwala godzić pasję z nauką, a potem podjąć dobre studia, co jest ważne także dla rodziców. Należy tutaj dodać, że klub pomaga nam wychowywać tych zawodników na dobrych ludzi, a to w dzisiejszych czasach olbrzymia wartość.

Ilu zawodników Wisły uczyło się w szkole?

Nigdy tego nie liczyłem, ale na pewno wielu, w tym roku jest ich kilkanaścioro. Wbrew powszechnej opinii uczęszczają do nas nie tylko koszykarze. Niedawno naukę w VII Liceum Ogólnokształcącym ukończył bramkarz Wisły, Jan Kocoń, który realizował specjalny program nauczania pozwalający godzić obowiązki szkolne z treningami. Dobrze zdał maturę i teraz studiuje, a wcześniej włączał się w życie szkoły, uczestnicząc między innymi w rekonstrukcji meczu Polska - Brazylia z mistrzostw świata w 1938 roku zorganizowanej z okazji Euro 2012 przez nasze liceum.

Czy szkoła w jakiś sposób pomaga młodym zawodnikom?

W naszej szkole przywiązujemy do sportu dużą wagę. Rozumiemy potrzeby zawodników i staramy się stworzyć im odpowiednie warunki do rozwoju. Inwestujemy nie tylko w pomoce naukowe, ale na dobrym poziomie chcemy mieć też bazę sportową. Myślę, że pod tym względem nie mamy się czego wstydzić. Oprócz sali gimnastycznej dysponujemy boiskami ze sztuczną nawierzchnią czy salą fitness. Planujemy też zbudować nową halę sportową.

Jaka przyszłość czeka sportowców w Siódemce?

Jesteśmy otwarci na nowe propozycje. Podejmowaliśmy ostatnio rozmowy na temat jeszcze ściślejszej współpracy, a skoro jest wola obu stron - klubu i szkoły - może uda się zrealizować wartościowy wspólny projekt, czas pokaże...