Wywiad z trenerem Marcinem Kękuś.

Rozmowa przed półfinałami Mistrzostw Polski juniorów U-20

Rozpocznijmy od pytania dotyczącego zbliżających się półfinałów Mistrzostw Polski. Jak pan ocenia szansę na awans do finałów?

Przed rozpoczęciem rozgrywek założyliśmy sobie z zespołem, że celem jest awans do finałów Mistrzostw Polski. Czy ten cel zrealizujemy nie wiem, wszystko zależeć będzie od dyspozycji dnia, od tego czy wszyscy zawodnicy będą zdrowi. Na chwilę obecną kontuzji nabawiało się kilku zawodników, jednak do półfinałów pozostało półtorej tygodnia i zrobimy wszystko aby zawodnicy byli gotowi do gry. Co do szans uważam, że każdy z zespołów który przyjedzie do Krakowa ma po 25 procent szans na awans do finałów Mistrzostw Polski. Grupa jest bardzo wyrównana, ale ze wskazaniem na zespoły Trefla Sopot oraz Polonii Warszawa. ŁKS również nie jest bez szans i myślę, że może być czarnym koniem turnieju.

Turniej już, za niedługo jak trwają przygotowania do tego turnieju?

Tak, turniej odbędzie się jak już wspomniałem w Krakowie na Głównej Hali Wisły w dniach 21-23 lutego 2014r. Co do samych przygotowań to ciężko mi powiedzieć, że się odbywają. Po zwolnieniu mnie z trenera pierwszego zespołu większość tych chłopaków trenuje z pierwszym zespołem, a część w drużynie juniorów. Kilkoro przebywa wraz z juniorami na obozie zimowym w Nowym Targu. Na miejscu pozostało jedynie kilku zawodników, którzy w godzinach popołudniowych trenują z pierwszym zespołem. Pozostała część, która nie pojechała na obóz, trenuje tylko dwa razy w tygodniu w godzinach rannych kiedy mam możliwość przeprowadzenia treningu. Zespół pierwszy przygotowuje się do ważnego meczu z Turem, który trzeba wygrać. Dopiero w tygodniu poprzedzającym półfinały będę miał możliwość przeprowadzenia większej ilości treningów na hali na której będziemy grali półfinały.

Wspomniał pan o drużynie którą prowadził pan jeszcze niedawno, a mam na myśli pierwszy zespół Wawelskich Smoków. Dlaczego Zarząd klubu podjął decyzję o pana zwolnieniu?

To pytanie chyba nie do mnie lecz do Zarządu dlaczego podjął taką decyzję. Mogę jedynie powiedzieć, że został zbudowany zespół młody perspektywiczny, a przede wszystkim oparty na wychowankach, którzy dostali możliwość grania na szczeblu II ligi i mam nadzieje, że to doceniają. Ponadto zespołowi raczej nie grozi spadek z tych rozgrywek po wycofaniu się zespołu AWF-u. Uważam także, że Zarząd Sekcji  nie wytrzymał ciśnienia faktu, iż nie wygrywamy za wielu spotkań.Lecz ja jestem dumny, że tylu młodych zawodników gra w tym zespole i że nadal się rozwijają, co zaprocentuje w przyszłości. Moja przygoda zakończyła się z pierwszym zespołem, odkreśliłem to grubą linią. Nabrałem doświadczenia w prowadzeniu pierwszego zespołu, a prace którą wykonałem uważam za pozytywną. Cel który postawiłem sobie przed sezonem to promowanie młodych zawodników i tego się trzymałem przy funduszach którymi dysponowałem. Wiele błędów też na pewno popełniłem lecz błędów nie popełnia ten kto nic nie robi.

Jeszcze jedno pytanie które mnie nurtuje na temat budowania składu na ten sezon. Dlaczego w zespole nie pozostał Jakub Dwernicki?

Domyślam się, że pytanie dotyczy udzielonego wywiadu przez Jakuba. W przeciwieństwie do Dariusza Depty czy Łukasza Pająka to Jakub miał pozostać w drużynie Wisły. Pamiętam jak dzisiaj rozmowę z Kubą o tym, że chcę by pozostał i był nadal liderem zespołu. Jakub miał się zastanowić i dać mi odpowiedz po kilku dniach. Odpowiedz jak wszyscy wiedzą  była negatywna, a sam zainteresowany stwierdził, że potrzebuje zmian i chce zagrać w zespole, który będzie walczyć o coś. Nikt Kuby nie zatrzymywał, skoro podjął taką decyzję. Wspomniał jedynie, że nie dogada się z trenerami i dlatego chce odejść. Pozwolono mu wręcz odejść bez żadnego odstępnego wydając list czystości gratis za lata grania i reprezentowania klubu.

Co dalej z pana pracą w Wiśle Kraków?

W klubie pozostaje do czerwca i będę pracował z zawodnikami indywidualnie. Zobaczymy jak zaprezentujemy się w półfinałach Mistrzostw Polski bo w razie awansu finały są w marcu. Co dalej tak naprawdę pokaże czas. Mam nadzieje, że rozmowy które czekają mnie z Zarządem będą owocne. Mam wiele zapału do pracy i chęć zbudowania w przyszłym roku zespołu który będzie walczył o medale Mistrzostw Polski. Wszystko zależeć będzie teraz od klubu czy zaakceptuje moje warunki.

Czego można życzyć trenerowi?

Zdrowia i trochę szczęścia bo to jest bardzo potrzebne.

 

 

Dziękuję za rozmowę.